Orzech laskowy Leszczyna

Leszczyna ma wyjątkowo smaczne owoce, które zna chyba każdy. Orzeszki te pochodzą nie tylko z dzikich, leśnych krzewów ale także z odmian uprawnych.

Leszczyna jest znana od dawna w Europie i jest jedną z najczęściej uprawianych z najstarszych europejskich roślin sadowniczych. Krzew już kilkaset lat temu szybko rozprzestrzenił się w lasach Europy Środkowej i Północnej. Owoce leszczyny na długo stały się smacznym produktem spożywczym, zwłaszcza że można je przetwarzać w łatwy sposób i przechowywać przez długi czas. Orzechy laskowe są smaczne a nawet smaczniejsze od wielu innych orzechów, są bardzo pozytywnymi składnikami żywienia. Bogate w proteiny, wartości odżywcze oraz dające energię.

Krzewy leszczyny mogą osiągać wysokość 7 m, i ich rozrost daje się skutecznie nadzorować, dlatego nadają się do uprawy nawet w małych ogrodach przydomowych.

Dzika leszczyna pospolita Corylus avellana łatwo rozmnaża się z nasion i jest krzewem bardzo wartościowym i ważnym dla środowiska naturalnego. Uprawiana w ogrodzie przywabia różne owady i ptaki. Jej owoce są jednak tak drobne, że właściwie nie opłaca się ich zbierać. Wiele obficie plonujących odmian można podzielić na dwie zasadnicze grupy:

* rośliny pochodzące od leszczyny
Zellera Corylus avellana var. grandis * od leszczyny długo okrywowej Corylus maxima.

Leszczyna jest bogatym krzewem owocowym polecanym przez lekarzy i dietetyków.

Okrągłe lub stożkowate orzechy zellerówek mają krótkie okrywy, z których w fazie dojrzałości łatwo je wyłuskać. Do najlepszych odmian z tej grupy należą: ‚Hallesche Riesennuss’ i późno dojrzewająca ‚Wunder vor Bollweiler’. Podłużne owoce lambertówek są smaczniejsze od zellerówek. Długie okrywy mocno obejmują łupiny, dlatego dojrzałych orzechów nie można po prostu otrząsnąć z gałęzi i należy je wyłuskiwać pojedynczo. W tej grupie znajdziemy cenioną odmianę ‚Webbs Preisnuss’ o soczystych, smacznych i słodkich nasionach.

Leszczyna nie niskie wymagania jeśli chodzi o glebę. Jest bardzo łagodna i bardzo dobrze nadaje się dla początkujących ogrodników. Może rosnąć w każdej ziemi, nie lubi jednak stanowisk nadmiernie wilgotnych. W okresie zimowego spoczynku roślina bez większych szkód znosi spadki temperatury do -35°C. Męskie i żeńskie kwiaty leszczyny rozwijają się już w lutym i marcu , dlatego niekiedy przemarzają. Zbiory orzechów będą pewniejsze i obfitsze, jeśli krzewy rosną w miejscach co najmniej narażonych na ostatnie przymrozki, osłoniętych od wiatru i nasłonecznionych. Dosyć szybko duże plony dają przede wszystkim odmiany szlachetne. Już w piątym roku po posadzeniu, można z jednej rośliny uzyskać do 2 kg orzechów. Starannie wysuszone owoce nie tracą zbyt dużo swych wartości przez rok. Orzechy najlepiej suszyć na ruszcie z siatki drucianej na przewiewnym strychu lub zadaszonym balkonie. W ciepłym pomieszczeniu wyłuskane nasiona bardzo łatwo jełczeją, dlatego należy je dosyć szybko zużyć do potraw lub zjeść.

Wysuszone orzechy nie tracą wartości przez rok

Wydaje się że miejsce w którym rośnie leszczyna jest najważniejsze. Odniego bowiem zależy czy roślina będzie się dobrze rozwijała i czy będzie miała kontakt ze szkodnikami różnych gatunków. Przez znaczny czas kilka lat temu drzewa leszczyny była atakowane przez larwy słonkowca orzechowca. Ataki te były spowodowane brakiem pielęgnacji rośliny. W odpowiednich warunkach pasożyt ten stał się głównym wrogiem. Aby mały brązowy chrząszcz nie rozprzestrzenił się za bardzo, niedojrzałe, opadające wcześnie owoce należy systematycznie zbierać, usuwać z ogrodu lub niszczyć.

Pojawiające się czasem puste skorupki bez wygryzionego otworu nie świadczą o żerowaniu szkodników. Nasiona zamierają najczęściej z powodu zakłóceń w procesie rozwoju owoców lub ich wadliwego zapylenia.

Kwiaty leszczyny:

Leszczyna jest roślina jednorodną o kwiatach rozdzielno- płciowych. Oznacza to że ma kwiaty żeńskie i męskie, które rozwijają się na tym samym krzewie. Dobrze widoczne męskie kotki (bazie) są jednym z pierwszych zwiastunów wiosny i w regionach zachodnich Polski pylą często już pod koniec lutego. Niepozorne kwiaty żeńskie są trudne do zauważenia, gdyż wyrastają w pachwinach liściowych i przypominają pąki liściowe. W pełni rozkwitu ukazują jaskrawoczerwone znamiona słupków. Nie mogą się one zapylić pyłkiem z tego samego krzewu. Przenoszony przez wiatr pyłek powinien pochodzić z rośliny innej odmiany, co zapewnia obfite plonowanie.

Leszczyna w formie drzewka:

Drzewiasta leszczyna turecka Corylus colurna ma małe wymagania i nie wypuszcza pędów dzikich, dlatego znakomicie nadaje się na podkładki dla leszczyny uprawianej w postaci niskopiennych, krzaczastych drzew. Takie rośliny należy kształtować w sposób szczególny. Najpierw z najmocniejszego pędu- przyszłego pnia- usuwamy wszystkie pędy boczne do wysokości 50- 60 cm. Pędami wiodącymi będą trzy do pięciu wyżej rosnących, mocnych gałęzi. Gdy wytniemy pęd główny powstanie tzw. „pusta” korona.

Od drugiego roku za pomocą corocznego cięcia prześwietlającego tworzymy luźną, mocno prześwitującą koronę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *