Pięciornik krzewiasty

Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) z rodziny różowatych (Rosaceae) uprawiany jest od bardzo dawna zwłaszcz w krajach o klimacie chłodniejszym. W Norwegii należy do najpopularniejszych krzewów ozdobnych. W Polsce jest także dobrze znany. Jest to krzew stworzony dla naszych warunków klimatycznych. Odznacza się bowiem dużą odpornością na mrozy oraz na suszę glebową i atmosferyczną. Jest wytrzymały na upały. Rośnie na glebach piaszczystych i glinianych czyli przepuszczalnych. Jednakże na glebach świeżych, nieco wilgotniejszych kwitnie obficiej i dłużej. U krzewów posadzonych n glebie zawierającej dużo wapnia liście żółkną i chorują. Odpowiedni jest odczyn gleby od kwaśnego do obojętnego (pH 4,5 – 6,5). Wymaga słonecznego lub lekko ocienionego stanowiska. W miejscach z lekkim pócieniem wskazane jest sadzić odmiany o kwiatach różowych i czerwonyc h nie płowieją wówczas od intensywnego promieniowania słonecznego. Toleruje zanieczyszczenia powietrza przydatny jest zatem dla miast i okręgów przemysłowych. Sadzenie okazów pojedynczych jest mniej wskazane chyba że w większych pojemnikach. Mogą wtedy służyć do dekoracji balkonó, tarasów i werand. Pięciornik rosnący na działce można także co roku nisko przycinać. Krzewy tak prowadzone są mniejsze później zaczynają kwitnąć lecz kwitnienie trwa dłużej mimo że jest mniej obfite niż u okazów nie ciętych.

Ogromną nie docenianą zaletą jest bardzo długi okres kwitnienia pięciornika od maja do października, a niektórych odmian nawet do listopada. Nie znam drugiego gatunku krzewu, który kwitnie nieprzerwanie pół roku. Najwięcej kwiatów rozwija się w maju i czerwcu oraz na przełomie sierpnia i września. Krzewów kwitnących późnym latem i jesienią mamy w Polsce bardzo mało dlatego pięciornik krzewiasty zasługuje na szerokie rozpowszechnienie. Jego wymiary nie przekraczające 1 m wysokości predysponujągo szczególnie do ogrodów działkowych. Stare krzewy osiągają do 1,5m średnicy.
W uprawie znajdują się głównie odmiany. Polskie szkółki produkują ich około trzydziestu. Jest w czym wybierać. Odmiany różnią sie wysokością, szerokością, zawartością i barwą kwaitów. Najczęściej kwiaty są żółte w rozmaitych odcieniach. Najwartościowszymi odmianami o kwiatach żółtych są: Goldfinger – kwiaty ciemnożółte bardzo duże i liczne rozwijają się od czerwca do października. Doskonała odmiana odporna na mączniaka prawdziwego i na niekorzystne czynniki klimatyczne.

Sommerflor – krzewy są niskie zaokrąglone o kwiatach ciemnożółtych dużych i licznych odporne na mączniaka. Darts Goldfinger – to niski szeroki krzew o liściach szarozielonych i bardzo dużych ciemnożółtych kwiatach. Odpowiedni do stosowania jako roślina okrywowa.
Goldteppich – niski krzew o kwiatach ciemnożółtych do okrywania gleby. Longacre – niski krzew o jasnożółtych kwiatach do okrywania gleby odporny na mączniaka.
Tangerine – krzew wysoki o bardzo dużych żółtopomarańczowych kwiatach rozwijających się od maja. Primrose Beauty – wysoki szeroki i gęsty krzew o gałązkach na końcach przewieszających. Kwiaty białożółte pod wpływem silnego promieniowania słonecznego całkowicie bieleją. Abbottswood – to najpiękniejsza odmiana o kwiatach białych średnio dużych i w ogromnej liczbie. Kwitnie już od maja. Krzewy są wysokie i bardzo szerokie. Pretty Polly – szeroki gęsty krzew o delikatnych pędach i średnio dużych jasnożółtych kwiatach. Red Ace – to krzew niski lub średnio wysoki ale szeroki. Pod wpływem intensywnego promieniowania słonecznego górna strona płatków staje się pomarańczowa. Kwitnie od początku czerwca do listopada. Ze względu na pewną wrażliwość tej odmiany na suszę i gorące powierze należy ją sadizć w miejscach lekko ocienionych. Odmiany wymienione i inne można sadzić na obszarze całego kraju. Znoszą słabe zasolenie gleby. Podczas gorących dni bywają atakowane przez przędziorki. Zwalcza się je stosownymi środkami chemicznymi a przed i po zachodzie słońca wskazane jest spryskiwanie wodą liści od dolu.
Pięciornik krzewiasty rozmnaża się za pomocą sadzonek zielnych w tunelu foliwym, ewentualnie przez sadzonki zdrewniałe. Młode krzewy kwitną już w szkółce. Po sadeniu ich na działce na miejscu stałym nie ma przerwy w kwitnieniu. Pięciornik krzewiasty ze względu na swoje walory dekoracyjne i bardzo długie kwitnienie powinien zdobić każdy ogród.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *